Otoskleroz Cerrahisi

Başlıca işitme ve denge merkezlerini içerisinde barındıran kulaklarımız karmaşık anatomik yapısı nedeniyle kulak ameliyatları esnasında çok hassas ve dikkatli olmayı gerektirir.

Kulak Anatomisi ve Görevleri

Kulaklarımız a) dış kulak (kulak kepçesi ve dış kula yolu), b)orta kulak (işitmemizi sağlayan kemikçikler ve fasiyal sinir), c) iç kulak (işitme ve denge merkezleri) olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Sağlıkla bir şekilde duyabilmek ve hareket ederken dengemizin korunması kulaklarımızın görevledir.

Kulak Hastalıkları

Kulağın her anatomik bölgesi ile ilişkili çok sayıda hastalık mevcuttur. Genelllikle orta kulakta oluşan enfeksiyonların (otitis media) üç aydan uzun sürmesi yada yıl içerisinde çok sık tekrarlaması durumunda hastalık kronik otit olarak adlandırılır ve çoğu zaman cerrahi ile tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ameliyatlar Ne Zaman ve Nasıl Yapılır

Kulak anatomik olarak beynimize olan yakınlığı, içerisinde işitme, denge organlarını ve fasiyal siniri( yüzümüzdeki kasları hareket ettiren sinir) barındırdığı için kronik otitli hastalarda oluşabilecek komplikasyonlar menenjit, beyin absesi, yüz felci, işitme kaybı, vertigo gibi ciddi komplikasyonlar olabilir. Bu nedenle uygun zamanda bu komplikasyonlar ortaya çıkmadan cerrahi tedaviyi uygulamak en doğrusudur. Ne yazık ki bazı hastalar bu komplikasyonlar ortaya çıktıktan sonra ameliyat olmaktadır.

Cerrahi prosedürler hastalığın şekli, yaygınlığı ve süresi gibi birçok parametre göz önüne alınarak hastaya en uygun yaklaşım belirlenerek çoğu zaman genel anestezi altında yapılmaktadır.

Ameliyatın Riskleri Varmıdır

Her cerrahi prosedürde olduğu gibi kulak ameliyatlarının riskleri vardır. Ameliyattan önce bozuk olan işitmenin ameliyattan sonra yeterince düzelmemesi yada daha kötü olması, baş dönmesi, yüz felci gelişmesi gibi birçok riski mevcuttur.

 

Otoskleroz(Orta Kulakta Kireçlenme): genellikle orta yaş bayanlarda daha sık rastlanılan bu hastalık her iki cinste ve her yaşta görülebilmektedir. Özellikle orta kulakta işitmemizi sağlayan kemikçikler etrafında oluşan kireçlenme bu kemikçiklerin hareket etmesini engelleyerek giderek artan işitme kaybına neden olurlar. Cerrahide hareket kısıtlığı yapan yapılarak çıkartılarak yerlerine işitmemizi sağlayacak protezler yerleştirilir.

 

Menü